Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Pyšná princezna

Fandím

441 fanoušků

13.místo

Pyšná princezna je český film režiséra Bořivoje Zemana z roku 1952. Příběh byl natočený na motivy pohádky Boženy NěmcovéPotrestaná pýcha“ a i po mnoha letech láká ke shlédnutí nejen děti, ale i jejich rodiče.

 

Princezna Krasomila je velmi krásná, ale také velmi pyšná...

Děj pohádky Pyšná princezna

Příběh pohádky Pyšná princezna vypráví o nelehkém úkolu krále Miroslava, který vládne moudře a spravedlivě své zemi, často chodí mezi obyčejný lid, naslouchá jejich radostem i strastem a je velmi oblíbený. Jediné, co mu chybí k úplnému štěstí je tak manželka. Vyhlídne si proto princeznu Krasomilu, jejíž tatínek vládne sousednímu „Půlnočnímu království“.

Jenže princezna je velmi pyšná, nic jí není dobré a tak si nechce vzít ani Miroslava. Ten se ale naštěstí nehodlá jen tak vzdát. Vydá se proto do jejich království a v přestrojení za zahradníka se dostane až do zámku, kde se rozhodne udělit princezně malou výchovnou lekci a probudit v ní skrývanou lásku a úctu k lidem. Tato cesta ale nebude vůbec jednoduchá, země je velmi smutná a lidé zde nesmějí ani zpívat.

 

Na námluvách dalšího uchazeče o princeznu však Miroslav předvede kouzelnou zpívající květinku, kterou je Krasomila tak okouzlená, že na okamžik roztává i její chladné srdce. Do rána však květinka stejně zvadne, princezna je totiž ještě pořád až moc pyšná. Jenže i přes tento malý neúspěch si Miroslav pozvolna začíná nacházet cestičku k srdci princezny. Společně se rozhodnou zahradničit, zpívat a učit se laskavosti a dobrotě.

Princezna se postupně do Miroslava zamiluje, ale jejich lásku se snaží překazit falešní rádci a proto musejí oba uprchnout. Na své cestě pak zažijí ještě mnohé události, které je sblíží a pomohou jejich lásce. Princezna se nakonec dovídá i pravé postavení svého milého. A i když je z počátku uražená, že jí lhal, po chvíli přiznává, že ho má ráda, i když je král. Teď už tedy nic nestojí v cestě pravé královské svatbě

 

Princezna Krasomila se nakonec zamiluje do Miroslava.

Kde se pohádka Pyšná princezna natáčela

 

Nádherný černobílý příběh Pyšná princezna patří ke klasice českých filmových pohádek a mimo zábavy dodává i jisté ponaučení. To můžeme nalézt třeba v postavě ševce, na které se dokazuje, jak je důležitá pracovitost, nebo v osobách falešných rádců, kteří byli za všechny lži a špatnosti nakonec potrestáni.

Celá pohádka se natáčela na mnoha nádherných zámcích a hradech po celé České republice. Miroslav tak například vládl své zemi ze zámku v Telči, Krasomilka žila v Hluboké nad Vltavou. Některé záběry byly pořízeny i v národním parku Českosaské Švýcarsko, nebo třeba ve městě České Budějovice.


Videa k pohádce Pyšná princezna (7)


Pyšná princezna - V dobrých rukou

Král se ptá kde je princezna? Ta je přece v dobrých rukou krále Miroslava.


Pyšná princezna - Daně

Rádcové vybírají daně a vůbec je nezajímá, že lidé naříkají. Hlavní je když platí.


Pyšná princezna (ukázka)

Česká pohádka Pyšná princezna pochází z roku 1952. Pohádka byla natočena podle spisovatelky Boženy Němcové a vypráví o krásné, ale trošičku pyšné ...

Zobrazit všechna videa (7)

Písničky k pohádce Pyšná princezna (1)


Zobrazit všechny písničky (1)

Tapety (1)


Zobrazit všechny tapety (1)

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (1)


Zavaž mi střevíček!

Zobrazit všechny hlášky (1)

S českým Záložkodeníkem už čtení nikdy nebude jako dřív!

Na trh právě míří unikátní kombinace čtenářského deníku a kreativních záložek, který vám do čtení vnese úplně nový rozměr.

Související články

Pohádkové hrady a zámky: Pyšná princezna na zámku Hluboká!
Patnáct kilometrů severně od Českých Budějovic stojí jeden z nejromantičtějších českých zámků!
Celý článek
Vánoce na Prima Family ovládne Pyšná princezna!
Televizní stanice potěší dětské diváky pohádkami i animovanými filmy!
Celý článek
Neuvěřitelné! Pyšná princezna slaví už šedesátku!
Slavná pohádka měla světovou premiéru přesně před šedesáti lety!
Celý článek
Pohádkoví herci: Miloš Kopecký
Miloš Kopecký byl slavný herec, představitel vtipných padouchů. V pohádkách se často snaží dostat k bohatství!
Celý článek
Alena Vránová alias Pyšná princezna oslavila osmdesátiny!
Slavná herečka se dožívá významného životního jubilea!
Celý článek
TOPlist