Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

S čerty nejsou žerty

Fandím

2349 fanoušků

1.místo

„Je to rebel, při zatýkaní tři vojáky těžce zranil, dva zhmoždil a jednoho zesměšnil.“ Nejenom tato slova, ale i jiná jistě utkví v paměti nejednomu z nás při shlédnutí filmové pohádky Hynka Bočana z roku 1984 S čerty nejsou žerty. O oblibě ze strany diváků svědčí i to, že je stále vysílána na našich obrazovkách v době svátků. Pohádka na motivy Boženy Němcové Čertův švagr je nejen vtipná, ale také poučná. Tradiční dobro vítězící nad zlem je tentokrát v rukou pekla, které zlo po zásluze potrestá.

 

Správce a kníže

Osud Petra Máchala je zpečetěn!

Děj pohádky S čerty nejsou žerty

Tato trochu netradiční pohádka pobaví určitě nejen děti, ale také jejich rodiče. Hlavní hrdina chudý mlynářský syn Petr je po smrti svého otce nařčen svou nevlastní matkou Dorotou Máchalovou z krádeže. Petr ze mlýna utíká, ale brzy je dopaden a odsouzen k vojenské službě. Před svým odsouzením se setkává s knížecími dcerami – hodnou a skromnou Adélkou a chamtivou Angelinou.

Na první pohled se Petrovi zalíbí Angelina, která o něj však nestojí, protože je chudý, ovšem její mladší sestra Adélka se do Petra hned zamiluje. O její lásce svědčí také píseň, kterou Adélka zpívá vězněnému Petrovi: „Petře, Petříčku, chlapče rozmilý my bychom se k sobě tolik, my bychom se k sobě tolik hodili...“

Jak už to v pohádkách bývá, na špatného člověka se vaří voda v pekelném kotli. Do jedno z takových kotlů má také přijít Petrova macecha Dorota, kterou má do pekla přivést hodný a nezkušený čert Janek. Dorota svou mazaností Jankovi stále uniká, až Janek nakonec přivede do pekla místo zlé Doroty Petrovu hodnou babičku.

Janek je vyslán do světa smrtelníků, aby svůj omyl napravil. Nešťastnou náhodou se opilý v hospodě nechá naverbovat do armády. Zde se setkává s Petrem a vzniká tak přátelství mezi smrtelníkem a pekelníkem.

 

Generál a kníže

Kníže není vůbec spokojen s vojenskou přehlídkou

 

Oba kamarádi chtějí potrestat Petrovu zlou macechu a vysvobodit Petrovu babičku z pekelného zajetí. Pod hrozbou smrti, která na Petra číhá v pozemském světě, odchází oba do pekla, kde Petr pilně pracuje, za což je Luciferem odměněn a poslán zpět na svět. S sebou si bere babičku, Janka a kouzelný kabát, který svému majiteli dává dukáty.

Přátelé se znovu dostávají na zámek, kde už o Petrovi kolují zvěsti, že dává všem tolik dukátů, kolik chtějí. Tato slova zaujmou nejen Angelinu a Dorotu, ale také zámeckého správce, který už dávno knížete okrádá a kuje pikle s Dorotou.

Petr ihned stoupne Angelině v očích, protože nyní je bohatý, ale on o ni již nestojí. Za ženu by si přál její sestru Adélku. Ovšem Angelina také nezůstane bez ženicha, pro ni si přijede sám vládce pekel. Do pekla se dostává i zbytek hříšníků, kteří mohou být konečně po zásluze potrestáni.

 

Petr a Adélka

Velká láska Adélky a Petra

Kde se pohádka S čerty nejsou žerty natáčela?

S čerty nejsou žerty je pohádková komedie o jednom pekelném omylu, dvou kamarádech a třech potrestaných hříšnících se natáčela na zámku v Průhonicích poblíž Prahy. Pokud byste se chtěli projít po schodech, které vedou do „pekla“, stačí si zajet do obce Sloup v Čechách, kde najdete skalní hrad Sloup. Další místa, kde se natáčelo byl například hrad Kost, kde u žalářního okénka zpívala Adélka Petrovi.


Videa k pohádce S čerty nejsou žerty (16)


S čerty nejsou žerty (celá pohádka)

S čerty nejsou žerty je krásná pohádka z roku 1984. Bylo nebylo, dávno nedávno, jedno knížectví. A v něm tenhle mlýn. Rukou pevnou a pracovitou tu ...


S čerty nejsou žerty - Myšlení

"Na myšlení jsme tady my" praví čert Drápal, jenže Kníže Lucifer mu hned odvětí, že on teda rozhodně ne.


S čerty nejsou žerty - Kondolence

Správce nemeškal a vydal se vyjádřit Petru Máchalovi upřímnou soustrast. My bychom řekli, že se spíše přišel najíst...

Zobrazit všechna videa (16)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (17)


"Degraduju tě na králíka!"


Čert Janek: "Tak kam půjdeme nejdřív? Pro správce nebo pro kaprála?" Babička Máchalová: "Já nejdřív domů, zadělat na buchty. Přijďte." Petr Máchal: "A my půjdeme do hospody." Čert Janek: "Ne! Do hospody ne! Tam už mě nedostane ani Lucifer."


Okamžitě pojď dolů ty darebný jinochu!

Zobrazit všechny hlášky (17)

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku S čerty nejsou žerty ostatním
  • 27.12. | 21:05 Jiřina Kašková

    Zdravím vás všeci a přeji krásný sváteční večer ,tato pohádka je moc pěkná

Související články

Pohádkoví herci: Josef Kemr
Josef Kemr byl vynikající český herec. V pohádkovém světě moudrý stařík, který to dotáhl až na knížete.
Celý článek
Pohádkoví herci: Vladimír Dlouhý
Vladimír Dlouhý byl herec s velkým talentem. V pohádkovém světě je to mládenec, který stojí na straně dobra.
Celý článek
Pohádkoví herci: Ondřej Vetchý
Ondřej Vetchý je herec, který se může pyšnit sportovní postavou. V pohádkovém světě se osvědčil jako spravedlivý čert.
Celý článek
TOPlist