Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Zlatník Ondra

Fandím

21 fanoušků

373.místo

Pohádka Zlatník Ondra byla natočena na motivy pohádek Boženy Němcové. Pohádku natočil v roce 1995 Zdeněk Havlíček.

 

Ondra se vydal do světa na zkušenou

Ondra se vydal do světa na zkušenou

 

Děj pohádky Zlatník Ondra

Ondra žije v chaloupce svých rodičů. Je nejstarší, proto se musí vydat do světa do učení. Cestou dojde k chalupě, kde by si rád pochutnal na ovoci. Skáče proto, aby na ovoce ze stromu dosáhl. To vidí statkářka a pošle pacholka, aby se mladíka zeptal, kam skáče. Ten mu namluvil, že spadl z nebe a chce se dostat zpátky.

Statkářka ho pohostí a dá mu několik zlatek pro svého zesnulého muže. Ondra odchází ve chvíli, kdy se na statek vrací nový statkář. Ten svoji ženu vyhubuje, že tak snadno nalétla na takovou hloupost. Statkář se vydal za Ondrou, aby mu dal co pro to. Ale i jeho Ondra přelstil. Když ho statkář dostihl, namluvil mu, že mu najde toho syčáka, ale musí mu pohlídat vzácného ptáka, kterého má pod kloboukem.

 

Statkářce namluvil, že spadl z nebe

Statkářce namluvil, že spadl z nebe

 

Statkář tedy čekal a čekal, až se rozhodl podívat se pod klobouk, kde ale žádný pták nebyl. Statkáři došlo, že i on naletěl a na svoji ženu se už nezlobil. Ondra pokračoval ve své cestě a došel do hostince, kde slyšel dva hospodáře, jak si spolu povídají. Jeden povídal, že mu vadí, že všichni jeho pacholci jsou hloupí a že on je jeden z nejchytřejších lidí v království, samozřejmě po princezně Liběně. Hospodář měl její obrázek, což Ondru zaujalo.

Chtěl k hospodáři do služby. Hospodář souhlasil pod podmínkou, že ho musí Ondra převést. Jeho úkolem je sebrat jeho ženě prsten, který neustále nosí na prstu. Ondrovi se to nakonec lstí podařilo a za odměnu si přál obrázek princezny, který měl hospodář u sebe. Ondra se vydal znovu na cestu do města, kde ho zaujalo řemeslo zlatníka. Žádal tedy mistra, aby se mohl vyučit zlatníkem. Mistr souhlasil a co se jiní učili měsíce, trvalo Ondrovi pár dní. Zlatník dostal za úkol vyrobit svatební šperky pro princeznu Liběnu.

 

Dvořenín si chtěl vzít princeznu

Dvořenín si chtěl vzít princeznu

 

Ondra se o to pokusil a vyrobil nádherné šperky, které by nezvládl vyrobit ani sám mistr. Ondra je směl donést na zámek, kde se osobně setkal s princeznou. Chtěl aby ona sama řekla, jak se jí šperky líbí, ale Liběna s pláčem odešla. Ondra totiž nevěděl, že nemluví. Král už na zámek pozval tolik mudrců, ale žádný princeznu nevyléčil.

Proradný dvořenín dával podepisovat králi hloupé zákony a mezi nimi byl i ten, že ten kdo princeznu Liběnu neuzdraví do tří dnů, bude o hlavu kratší. Dvořenín měl totiž v plánu vzít si ji za ženu sám. Jeho plány ale překazil Ondra, který se o uzdravení Liběny chtěl pokusit. Ještě než se vydal Liběnu uzdravit, navštívil věštkyni, která kdysi předpověděla, že princeznu uzdraví mladík čistého srdce. Věštkyně také Ondrovi poradila, že Liběnu uzdraví tak, že  jí osloví, ale i přesto nebude mluvit k ní.

 

Dvořenín myslel jen na to, jak si vzít princeznu a zbohatnout

Dvořenín myslel jen na to, jak si vzít princeznu a zbohatnout

 

Ondra proto začal mluvit k obrazu, kterému dal hádanku a opravdu, princezna promluvila. Vše sledoval dvořenín, který však lhala a řekl, že princezna stále nepromluvila. To samé se stalo i druhý den. Poslední den, se chtěl král přesvědčit sám, to ale nemohl dvořenín připustit, proto namíchal králi do vína prášky na spaní. To ale viděla princezna Liběna a poháry s vínem vyměnila. Král slyšel, že jeho milovaná dcera promluvila a mohla se tedy konat svatba Ondry a Liběny.


Videa k pohádce Zlatník Ondra (1)


Zlatník Ondra (celá pohádka)

Zlatník Ondra je krásný pohádkový příběh na motivy pohádek Boženy Němcové. Pohádka vypráví o Ondrovi, který se vydá do světa a díky své chytrosti se ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Zlatník Ondra (0)


Přidej písničku

Obrázky (1)


Zobrazit všechny obrázky (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist