Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Rubínová pohádka

Fandím

6 fanoušků

585.místo

Rubínovou pohádku natočil v roce 1986 Miloš Bobek.

 

Frantík se ucházel o místo v huti

Frantík se ucházel o místo v huti

 

Děj pohádky Rubínová pohádka

Frantík se po delší době vrací zpět domů. Zde na něj čeká jeho děvče Markétka. Její otec totiž dělal v huti a přislíbil dát Frantíkovi svoji dceru, až se vyučí. Frantík tak učinil a měl výuční list až z daleké Itálie. Jenomže o Markétku se také ucházel Vojta – syn hutního mistra. Ten hrozil, že pokud Markétka nebude jeho žena, vyhodí jejího tatínka z práce.

Markétka měla však oči jen pro Frantíka a o Vojtovi nechtěla ani slyšet. Frantík se ucházel o místo v huti, ale Vojta ho zaměstnal jako topiče. Frantík se s Markétkou tajně v huti scházeli, na což přišel Vojta, rozzlobil se a hrozil všem vyhazovem. Na druhý den měl být jmenován mistrem od samotného knížete, kterému huť patřila.

 

Knížeti se líbilo sklo, které vypadalo jako rubín

Knížeti se líbilo sklo, které vypadalo jako rubín

 

Do místnosti ale vtrhl Frantík s Markétčiným otcem. Frantík totiž objevil novou přísadu, po které je sklo barevné jako rubín. Frantík z něj udělal krásnou sklenici. Knížeti se barva skla moc líbila. Vojta si ale Frantíkův objev přivlastnil. Kníže byl ale chytrý, proto řekl, že si oba vyzkouší. Na druhý den měli oba napsat seznam surovin, které k výrobě potřebují. Vojta se snažil Frantíka uplatit, ale ten se nedal.

V nestřežené chvíli mu však Vojta jeho seznam ukradl. Nastal čas zkoušky. Vojta si nevěděl rady a do kotle naházel, co ho napadlo. Jen Frantíkův kotlík se zbarvil do rubínova. Bylo tedy jasné, kdo novou směs objevil. Vojta i s otcem utekli a kníže jmenoval Frantíka mistrem hutě. Markétin otec konečně souhlasil se svatbou své dcery s Frantíkem.

 

Vojta si objev nové směsi přivlastnil

Vojta si objev nové směsi přivlastnil


Videa k pohádce Rubínová pohádka (1)


Rubínová pohádka (celá pohádka)

Pohádka o sklářském tovaryši Frantíkovi, který pro lásku k Markétce objevil tajemství výroby rubínového skla.

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Rubínová pohádka (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Související články

Pohádkoví herci: Karel Roden
Karel Roden je herec, který se prosadil i v zahraničních filmech. V pohádkovém světě se přidal na stranu zla!
Celý článek
Pohádkoví herci: Michal Pešek
Michal Pešek (4. května 1959 - 7. května 2012) byl herec, moderátor, politik a také podnikatel. Narodil se v Praze. Po vystudování herectví na Pražské konzervatoři se pustil do divadelní práce. Objevil se na divadelních prknech ve Státním divadle v Ostravě, v Divadle ABC, ve Vinohradském divadle a v Národním divadle. Natáčel pro televizi i film. V jeho filmografii nechybí ani pohádky. Michal Pešek zemřel 7. května 2012 v Praze.
Celý článek
TOPlist