Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Princezna se zlatou hvězdou

Fandím

230 fanoušků

30.místo

Klasickou pohádku, v níž najdeme krásnou princeznu, lásku, ale také zlého krále, který žádá ruku krásné princezny, natočil v roce 1959 Martin Frič. Celá pohádka je ve verších a nechybějí v ní krásné šaty, ples a hlavně krásný a hodný král.

 

O ruku princezny Lady přijel požádat zlý král Kazisvět

O ruku princezny Lady přijel požádat zlý král Kazisvět

 

Děj pohádky Princezna se zlatou hvězdou

Na královský dvůr přijíždí zlý král Kazisvět, který žádá ruku princezny Lady, jejíž čelo zdobí zlatá hvězda. Král Kazisvět je zlý a namyšlený král, kterého zajímá pouze Ladina krása, proto ho také Lada nechce. Společně s chůvou vymyslí pro krále úkoly v domnění, že je král nesplní.

Lada po králi chtěla, aby ji přinesl troje krásné šaty. Jedny jako slunce ranní, které musí být ušity z paprsků a mlhy. Druhé šaty musí být sluncem vyšívané, jako když letní slunce horce plane a třetí šaty mají být jako nebe, když se večer setmí a mají být ušity z teplé letní noci.

Princezna si myslela, že to krále odradí, ale to se spletla. Kazisvět nechá ušít šaty a vrací se k princezně s tím, že se musí stát jeho ženou. Lada ale Kazisvěta nechce, proto za pomoci chůvy v noci utíká. Aby ji nikdo nepoznal skrývá svoji tvář a svoji zlatou hvězdu pod myším kožíškem.

 

Princezna Lada skryla svoji hvězdu pod myší kožíšek

Princezna Lada skryla svoji hvězdu pod myším kožíškem

 

Lada se dostane až do království laskavého a moudrého krále Radovana, kde ji přijmou v kuchyni, kde má mýt nádobí. V kuchyni je vrchním kuchařem milý, trochu popletený kuchař, který princezně Ladě říká myší kožíšek podle kožíšku, který měla Lada na sobě.

V království krále Radovana se má konat ples, kde se mají objevit princezny, z nichž si má král vybrat jednu za ženu. Radovan je vlídný a moudrý král a s princeznami, které byly na plese si moc nerozuměl. Jedna měla totiž ráda koně a druhá spíše drahé šperky. O takovou nevěstu král nestál. Vše se ale změnilo, když se na plese objevila Lada, oblečená do svých šatů.

Už vůbec nevypadala jako ušpiněná děvečka z kuchyně. Ani sám kuchtík ji nepoznal. Lada se králi hned zalíbila, proto ji dal svůj prsten na důkaz své lásky. Jednou, když si Radovan nechal přinést z kuchyně polévku, chtěl, aby mu zavolali toho, kdo ji vařil. Přišel kuchtík, ale toho král nežádal. Proto museli jít s pravdou ven a přiznat, že na přípravě polévky se také podílela dívka z kuchyně.

 

Kuchař se za princeznu přimlouval u krále Radovana

Kuchař nevěděl, kdo ve skutečnosti Myší kožíšek je

 

Lada totiž při ochucování polévky ztratila prsten, který spadl do polévky. Radovan v dívce z kuchyně poznal neznámou princeznu Ladu, která byla na plese a teď ji znovu žádal o ruku. Jenomže v tu chvíli přijíždí ke králi zlý král Kazisvět, který převlečenou Ladu nepozná a veřejně se jí zřekne. Když ale Lada sundá kožíšek, Kazisvět pozná, že se zmýlil a chce Ladu zpět, ale v tom mu zabrání Radovan, který se krále v brnění vůbec nebojí.

Brzy ale zjišťuje, že krále vyhnali také k království Ladina otce. Za ochotu a dobré srdce, se kterým kuchař přijal Ladu, udělila kuchaři Lada řád myšího kožíšku.

 

Zajímavosti o pohádce Princezna se zlatou hvězdou

Pohádka Princezna se zlatou hvězdou je jediná česká veršovaná pohádka. Název pohádky se leckdy uvádí špatně jako Princezna se zlatou hvězdou na čele, přičemž „na čele“ již do názvu nepatří.


Videa k pohádce Princezna se zlatou hvězdou (10)


Princezna se zlatou hvězdou (celá pohádka)

Princezna se zlatou hvězdou je pohádka z roku 1959 vyprávějící o princezně Ladě, která odmítne vzít si zlého krále Kazisvěta. V přestrojení uteče do ...


Princezna se zlatou hvězdou - Kuchtička

Princezna Lada se uchází o místo kuchtičky na dvoře království, kterému moudře vládne princ Radovan.


Princezna se zlatou hvězdou - Útěk

Chůva připravuje princeznu Ladu na útěk před zlým králem Kazisvětem. Udělí ji na cestu pár cenných rad.

Zobrazit všechna videa (10)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (2)


„To vše jsem nakoupil a přivézti vám dal já, král Kazisvět šestý, z boží vůle král.”


„Nu, mýlil ses trošičku. Ale žes byl ke mně milý, za to udělím ti nyní řád myšího kožíšku.”

Zobrazit všechny hlášky (2)

TOPlist