Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Pohádka o Honzíkovi a Mařence

Fandím

32 fanoušků

301.místo

Pohádka z roku 1980 Karla Zemana je inspirována klasickými českými pohádkami. Pohádka o Honzíkovi a Mařence vypráví o malém rytíři, který se vydal do světa, ve kterém našel svoji lásku.

 

Honzík se vydal do světa a hned se spojil s loupežníkem

Honzík se vydal do světa a hned se spojil s loupežníkem

 

Děj pohádky o Honzíkovi a Mařence

Malý Jan se narodil v den, kdy Jan Lucemburský padl v bitvě u Kresčaku. Byl to slavný rytíř, o kterém psali v kronikách, ale ani příběh obyčejného chlapce Jana nepadl v zapomnění. U jeho kolébky se sešly 3 sudičky, které mu daly bílou, černou a šedou myšku. Myšky se pak proměnily ve skřítky, kteří měli Honzíka opatrovat. Bílý skřítek byl dobráček – věřil, že svět je dobrý a krásný. Černý skřítek to byl rarach a šedý skřítek smíšek a lehkomyslník.

Všichni tři Honzíkovi radili a chránili ho, ale nikdo jiný je neviděl. Honzík často podlehl radám černého skřítka, a tak se vydal do světa, kde narazil na loupežníka, kterému pomohl. Společně pak chtěli přepadnout kočár, ve kterém jel rytíř se svojí snoubenkou. Loupežník je chtěl okrást a bázlivý rytíř by mu dal téměř vše i svoji zbroj, jak se bál. Jeho snoubenka se na něj zlobila. V Honzíkovi se ozvalo dobré vychování a chtěl dámě pomoci, ale loupežník ho za to omráčil a ujel. Za chvíli přijelo rytířovo vojsko. Rytíř se chlubil, že porazil loupežnického vůdce, což jeho snoubenku rozzuřilo, zasnoubení zrušila a odjela.

Rytíř tedy nechal Honzíka zatknout a chtěl ho vzít s sebou na zámek. Díky skřítkům ale Honzík utekl a rytíř se musel domů vrátit s nepořízenou. Na rytíře už ale čekal jeho otec, který byl zvědavý na synovu nevěstu, která by slavný rod Beranů z Beranova zachránila. Syn ale přijel sám a navíc otci tvrdil, že jeho snoubenku unesl loupežnický vůdce. Král se rozhněval a dal Honzíka hledat. Ten ale znovu díky skřítkům uprchl.

 

Honzík se do Mařenky zamiloval

Honzík se do Mařenky zamiloval


V noci, když spal se mu zjevila dívka – rusalka, do které se Honzík zamiloval. Když jí ale podal květinu, proměnila se dívka v labuť a uletěla. Honzík ji chtěl najít a žádal skřítky o pomoc. Černý skřítek mu řekl, že dívka je z ostrova Snů, kam se bez křídel nedostane a nabídl mu křídla pod podmínkou, že bude poslouchat jen jeho. Bílý a šedý skřítek ho před černým varovali, ale Honzík zaslepen láskou věřil radám černého skřítka. Společně s ním se vydal na cestu, kde se musel vypořádat se zlým drakem.

Konečně se dostal až ke křišťálovému zámku, kde dívka žila. Mezitím i dívka toužila najít Honzíka, a tak prosila královnu, aby ji proměnila v člověka. Královna tak učinila a dala jí jméno Mařenka. Jenomže ve stejnou chvíli, kdy se z pohádkové rusalky stala Mařenka, se z Honzíka stala pohádková bytost – podobná netopýru. Honzík se vydal do zámku a Mařenka ven. Na cestě se ale minuli. Honzík se dostal do zámku, kde se od královny dozvěděl, že se Mařenka vydala do světa lidí, ale on že již patří do jejich světa, protože se ho lidé budou bát.

Honzík totiž nevěděl, na čem se s černým skřítkem domluvil. Honzík se i přes varování královny vrací do světa lidí a chce zpět svoji podobu, což již ale nejde. Mezitím hledá Maruška svého Honzíka v lese, kde ji objeví vojáci krále Berana z Beranova a přivedou ji na hrad. Krále uchvátí její krása a rozhodne se uspořádat rytířský turnaj, na němž bude hlavní cenou Mařenka. Turnaje se účastné mnoho rytířů až na králova syna, který je velký zbabělec. Toho ale využije Honzík, který na sebe vezme rytířovo brnění a celý turnaj vyhraje.

Král ale zjistí, že vítězem není jeho syn a Honzíka i s Mařenkou pronásleduje. Honzík s Mařenkou uletí do lesa, kde jí konečně ukáže svoji tvář. Mařenka se ale jeho tváře lekne. Honzík je z toho smutný a začne hrát na svoji píšťalku. Mařenka v tu ránu pozná, že je to její Honzík a políbí ho. Jako zázrakem Honzík získává zpět svoji podobu a společně s Mařenkou a za pomoci skřítků králi Beranovi z Beranova uniknou.


Videa k pohádce Pohádka o Honzíkovi a Mařence (1)


Pohádka o Honzíkovi a Mařence - celá pohádka

Pohádka o Honzíkovi a Mařence je úžasná česká pohádka od Karla Zemana.

Zobrazit všechna videa (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Související články

V Praze zahájilo provoz Muzeum Karla Zemana!
V Praze na Malé Straně bylo otevřeno unikátní muzeum věnované tvorbě slavného českého režiséra!
Celý článek
TOPlist