Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Pastýřská pohádka

Fandím

9 fanoušků

507.místo

Pastýřskou pohádku natočila v roce 1980 režisérka Svatava Simonová.

 

Ondra převezl i samotného krále

Ondra převezl i samotného krále

Děj pohádky Pastýřská pohádka

V malé chaloupce žije starý muž, který má dva syny – Ondru a Vojtu. Oba jsou tak líní, že se celý den válejí na peci a neudělají žádnou práci. Jednou se na ně jejich otec tak rozzlobí, že se rozhodne poslat oba do světa – do služby. První den vyrazí Vojta. Jde lesem a potká babičku, která nese plnou nůši klestí. Místo aby jí pomohl, tak se jí pouze vysměje. Babička je jeho chováním rozčarovaná, ale moc dobře ví, že Vojta na své chování doplatí.

Vojta se uchází o místo na zámku, kde vládne král se svojí dcerou Amálkou. Oba jsou ale pěkně vykutálení a rádi si dělají legraci z pocestných. Vojta se uchází o práci. Král mu navrhne, že mu dá 500 zlatých, když dokáže pást jeho královské zajíce. Vojta je nadšen a ihned práci vezme. Jenomže králíci se mu rozutečou a večer přichází ke králi s prázdnou. Za jeho nesplněnou práci je dán do vězení.

 

Nejprve Ondra přelstil služebnou Bětu

Nejprve Ondra přelstil služebnou Bětu 

 

Další den se vydává do světa Ondra. Ondra je sice také lenoch, ale má dobré srdce. V lese potká tutéž babičku, které nejenže pomůže s nůší, ale také se s ní rozdělí o svoji svačinu. Babička mu na oplátku dá kouzelnou píšťalku, která má takovou moc, že po zapískání se vlastníkovi ihned vrátí, co ztratil a navíc sama píšťalka se k němu vždy vrátí. Ondra se obdobně jako jeho bratr dostal na zámek a ucházel o stejnou práci. Ondra ale měl kouzelnou píšťalku, a tak večer byli všichni králíci zase v ohradě.

Královi a jeho dceři se to nelíbilo, nechtěli přijít o 500 zlatých, a tak poslali na výzvědy služebnou Bětku. Ta zjistila, že Ondra má píšťalku, na kterou když zapíská, všichni králíci se seběhnou. Princezně došlo, že je kouzelná, a tak se rozhodla píšťalku získat. První den vyslala za Ondrou Bětku, ale ta neuspěla. Navíc přišla o peníze a svůj copánek. Král huboval i princezna hubovala a nechápali, jak Bětce mohla píšťalka uletět.

Druhý den se tedy vydala princezna, ale čekal ji také neúspěch. I ona přišla o peníze a navíc si musela s Ondrou zatančit. Na zámek ale opět došla bez píšťalky, která jí stejně jako Bětce uletěla.

 

Také princezna byla na Ondru krátká

Také princezna byla na Ondru krátká

 

Na třetí den se vypravil sám král v přestrojení. Ale i on byl neúspěšný. Ondra od přestrojeného krále získal peníze a drahý prsten a král musel navíc strpět několik ran holí, aby píšťalku dostal. Když ale král došel na zámek, píšťalka byla fuč. Ondra přišel ke králi, aby dostal slibovaných 500 zlatých. Král mu je chtěl dát pod podmínkou, že Ondra musí říct velkou lež.

Ondra tedy vyprávěl, jak přišla Bětka o cop, která ale zvolala: „TO JE LEŽ!“ Dál povídal o tanečku s princeznou, která ale také vykřikla: „TO JE LEŽ!“ Nakonec pověděl o králi, který prý dostal několik ran holí. S tím ale král nesouhlasil a také volal: „TO JE LEŽ!“ Král byl přechytračen a musel Ondrovi vyplatit jeho odměnu. Ondra navíc výměnou za prsten vykoupil svého bratra z vězení a společně se vrátili domů, kde už neleželi na peci, ale jako správní chlapi se chopili práce.


Videa k pohádce Pastýřská pohádka (1)


Pastýřská pohádka (celá pohádka)

V malé chaloupce žije starý muž, který má dva tuze líné syny Ondru a Vojtu. Avšak jednoho dne je veškeré lenosti konec a otec pošle své syny na ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Pastýřská pohádka (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist