Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

O líném Honzovi

Fandím

21 fanoušků

370.místo

Pohádku O líném Honzovi natočila v roce 1977 režisérka Vlasta Janečková.

 

Honza se celé dny povaluje na peci

Honza se celé dny povaluje na peci

                                                    

Děj pohádky O líném Honzovi

V jedné chaloupce žila vdova Škubánková se svým synem Honzou. Byl tak líný, že mu jeho matka musela otevírat pusu, když zíval a musela ho otáček z jednoho boku na druhý. Jednoho dne vešla do světnice sudička, která Honzovi předpověděla, že porazí draka a vezme si princeznu, ale to Honzu moc nezajímalo a zůstal ležet na peci.

Po vsi se roznesla zpráva, že má Honza porazit draka a stát se králem. Sousedův synek navštívil Honzu s tím, že ho na křižovatce za vesnicí čeká dědeček, ale ani to Honzu nepřimělo vstát z pece. Dědeček šel proto za Honzou sám. Čekal na něj, že mu dá buchty, až půjde kolem a on mu dá na oplátku divotvorný meč. Honzu mu sice buchtu nabídl, ale všechny byly tvarohové a za ty dědeček meč nepůjčuje.

 

Ani král nevytáhl HOnzu z postele

Ani král nevytáhl HOnzu z postele

 

V tu dobu se nedaleko království usadil drak a žádal každý den pannu. Prvního dne mu dovezli pannu látkovou, druhý dřevěnou, třetí skleněnou a čtvrtý železnou, což draka velmi naštvalo, a proto chtěl královskou dceru s okurkovým salátem. Král měl dceru Amálku, ale rozhodně neměl v úmyslu dát ji drakovi za ženu.  

Dědeček mu poradil Honzu z Kuňkavé Lhoty. Král poslal hostinského pro Honzu, který se ale z pece nezvedl. Král tedy vzal své auto a uháněl za Honzou. Honza byl tak líný, že králi řekl, ať mu tedy draka přivedou. Draka dovedli až k Honzovi, který draka několikrát bouchl po hlavě a drak byl poražen. Honza ale ani potom neslezl z pece a zmeškal své zásnuby. Do celé věci se nakonec vložila princezna, která Honzu vytáhla z pece. Honza sice na zámek doběhl, ale když měl kralovat, tak zase spal.

http://www.pohadkar.cz/osobnost/vlasta-janeckova/


Videa k pohádce O líném Honzovi (1)


O líném Honzovi (celá pohádka)

O líném Honzovi je pohádka podle Josefa Lady. Náš Honza je neskutečně líný, stále leží jen na peci. Sice má od sudičky předpovězeno, že zabije draka ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce O líném Honzovi (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist