Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Nejkrásnější hádanka

Fandím

176 fanoušků

49.místo

Nejkrásnější hádanka je pohádka známého režiséra Zdenka Trošky z roku 2008. Pohádka je nejen plná hádanek, ale také lásky a napětí. Pohádka je inspirovaná pohádkami Jana Drdy – O Matějovi a Majdalence a Jak princezna hádala, až prohádala.

 

Matěj byl dobrého srdce, ale chudý, což vadilo otci jeho milované Majdalenky

Matěj byl dobrého srdce, ale chudý, což vadilo otci jeho milované Majdalenky


Děj pohádky Nejkrásnější hádanka

Matěj pracuje u bohatého sedláka, který má dceru Majdalenku. Oba se mají rádi, ale sedlák o jejich lásce nechce slyšet. Jedinou dceru totiž nechce dát chudákovi. Má už pro ni jiného ženicha. Syna bohatého souseda – Jakuba. Jednou Matěj na poli zachrání malého holoubka ze spárů dravce. Holoubek za to donese Matějovi v zobáčku jahůdku. Matěj se o jahůdku podělí s Majdalenkou v tu ránu oba rozumějí řeči ptáků.

Holoubek poděkoval Matějovi za záchranu života a odletěl. Díky tomu oba dobře slyší, jak kohout předpoví, že jednou bude sedlák vítat Matěje jako Majdalenčina ženicha. Majdalenka je z toho ráda, ale otec se tak rozzlobí, že Matěje vyžene. Matěj ale své milované slíbí, že se pro ni vrátí. Mladík se dostane až na královský dvůr, kde probíhá soutěž o ruku princezny.

Ten, kdo uhodne princezniny hádanky, stane se jejím mužem. Ale kdo neuhodne budou mu useknuty uši a špička nosu. Ženiši se zaleknou a utečou až na Matěje, který princezniny hádanky uhodl. Princezně Rozmarýnce se Matěj líbí, ale on o svatbu s princeznou nestojí, protože jeho srdce patří Majdalence. Na královském dvoře Matěj získá dobrého přítele Ondru, který je do princezny zamilovaný.

 

Matěj se dostal na královský dvůr, kde vyhrál ruku princezny

Matěj se dostal na královský dvůr, kde vyhrál ruku princezny


Ale co má teď král dělat? Přeci nedá svoji jedinou dceru chudému Matějovi? Vyplatí ho? Když se ve hře objevily peníze začal generál, hofmistr  a dvorní dáma Matějovi vyhrožovat. Všichni chtěli část jeho odměny. Matěj se tedy s každým domluvil, že jim dá jednu třetinu ze své odměny. Když se ho pak král ptal, co žádá, řekl, že už jeho odměnu mají rozdělenou generál, hofmistr a dvorní dáma a žádal proto 99 ran rákoskou.

Král byl spravedlivý, a tak všechny řádně vyplatil. Matěj ale potřebuje peníze, aby si mohl vzít Majdalenku za ženu a z královského dvora odchází. Na své cestě se ale Matěj dostane do rukou loupežnického velitele Madlafouse, který jej nutí pomáhat mu v loupežnickém řemesle. Matěj chce však ukradené zlato rozdat chudým lidem, ale Madlafousovi muži to nechtějí připustit, a tak ho omráčí a navíc je zajat královými vojáky.

Generál se tak může konečně Matějovi pomstít. Matěj je odsouzen k trestu smrti, ale má poslední přání – chce Ondru a pár vojáků a slíbí králi, že mu zlato doveze zpět. Matěj obelstí Madlafouse a dostane se až ke zlatu. Jenomže generál a hofmistr Matěje zamknout v jeskyni, kde se zlato ukrývá a sami si ho pak rozdělí. Podělí se také s vypočítavou dvorní dámou.

 

Dvorní dáma se spolčila s loupěžníkem Madlafousem

Dvorní dáma se spolčila s loupěžníkem Madlafousem


Ondra ale ví, že něco není v pořádku, ale než stihne cokoli udělat, nechá ho generál zatknout. Mezitím se Madlafous dovídá, co se v jejich skrýši stalo a objeví Matěje zamčeného v jeskyni. Madlafous ho chce za jeho drzost a opovážlivost hned druhý den  zabít. Z vězení ale Matěje dostane holoubek a Matěj pak s Ondrou poví králi pravdu. V domě hofmistra a generála najdou zlato, ale část chybí. Je tedy ještě jedna škodná na hradě, ale kdo?

Matěj se stane rádcem a králi poradí, aby z Ondry udělal generála. Mezitím se chce Madlafous Matějovi pomstít a žádá ruku princezny. Matěj ale poradí králi, aby to odmítl a na oko řekl, že si princeznu bere on sám. Tato novina je vyhlášena ve městě a zpráva se donese až k Majdalence, která se tedy nakonec rozhodne vzít si Jakuba. V den svatby, ale slyší ptáky, jak si cvrlikají, že Matěj to udělal jen na oko, že má stále rád svoji Majdalenku, ale ona už na něj zapomněla, když se chce vdát.

 

Princezna Rozmarýnka poznala, kdo ji má skutečně rád

Princezna Rozmarýnka poznala toho, kdo ji má skutečně rád


Ze svatby nakonec utekla a dál čekala na svého milovaného. Na hradě se mezitím chystala na Matěje lest. Dvorní dáma osvobodila hofmistra a generála a spolčili se s Madlafousem a nachystali na Matěje past. To ale Matěj dobře věděl, a tak se s Ondrou dobře připravili. Rozmarýnka, Matěj, Ondra a dvorní dáma jeli lesem k babičce, kterou chtěli pozvat na svatbu, která byla plánovaná jen jako.

Cestou je ale přepadl Madlafous. Ondra Rozmarýnku bránil a ona konečně poznala, kdo ji má opravdu rád. Madlafous už málem vyhrál, ale Matěj s Ondrou o jejich lsti věděli a na jejich zapískání se tu objevili vojáci, kteří Madlafouse a ostatní zajali. Konečně byla odhalena i třetí škodná a král se rozhodl řádně je potrestat.

Než Matěj odejde za svou Majdalenkou, dá princezně ještě poslední hádanku – tu nejkrásnější – už totiž ví, kdo ji má opravdu rád. Matěj se nakonec stane Majdalenčiným ženichem přesně tak, jak kdysi předpověděl kohout.


Videa k pohádce Nejkrásnější hádanka (0)


Přidej video

Písničky k pohádce Nejkrásnější hádanka (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist