Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Mrazík

Fandím

223 fanoušků

32.místo

Ruskou pohádku, která se stala populární i na našem území, natočil v roce 1964 Alexandr Rou. Pohádka o kruté zimě, moci kouzelné berly mrazilky, o hodné a pracovité Nastěnce a nafoukaném a samolibém Ivanovi patří neodmyslitelně k televiznímu programu během vánoc.

 

Nastěnka byla hondé a pracovité děvče

Nastěnka byla hodné a pracovité děvče

 

Děj pohádky Mrazík

V jedné chaloupce žije stařík se svoji dcerkou Nastěnkou a stařenka se svojí dcerou Marfuškou. Marfuška se celé dny jen povaluje a nic neumí, kdežto Nastěnka musí zastat všechnu práci. Její tatínek není rád, že musí Nastěnka tolik pracovat, ale na stařenku byl krátký. V jiné vesnici žil Ivánek se svojí matkou, který se vydává do světa. Na své cestě potkává kouzelného dědečka Hříbečka, který slíbí Ivánkovi odměnu, když ho chytí.

Dědeček ale čaruje a Ivánek ho nemůže chytit. Přesto ale dědeček Ivánkovi dá luk a šípy. Jenomže Ivan dědečkovi nepoděkuje a ani se mu nepokloní – prý ať se mu medvěd klaní až k zemi a odešel. Šel cestou až došel do místa, kam chodila Nastěnka. Nastěnka se Ivánkovi zalíbila, ale Nastěnka nafoukaného a domýšlivého Ivánka nechtěla. Navíc chtěl Ivánek zastřelit medvědici, která ale měla medvíďata.

 

Namyšlený Ivánek se vydal do světa

Namyšlený Ivánek se vydal do světa

 

Nastěnka mu v tom zabránila a nasadila Ivánkovi na hlavu džber, ale když ho sundala měl Ivánek medvědí hlavu. To byl trest dědečka Hříbečka, který tak potrestal Ivánka za to, že mu nepoděkoval. Ivánek za to vinil Nastěnku, které nadal a utekl. Mezitím se chytaly námluvy Marfušky, které měla svému ženichovi ulovit husu, ale skončila v rybníce, ze kterého ji zachránila Nastěnka.

V tu chvíli viděl Marfuščin nápadník skutečnou tvář Nastěnky a chtěl ji za ženu. To jí macecha nedarovala a poslala stařečka, ať Nastěnku zaveze do lesa a tam ji nechá svému osudu. Stařeček chtěl Nastěnku zachránit, ale Nastěnka raději sama z vozu vyskočila, aby macecha stařečka neutrápila.

Mezitím Ivánek s medvědí hlavou přijímá svůj trest a zjišťuje, že mu může pomoci jen dobrý skutek, proto chce udělat dobrý skutek. Zpočátku to má jen jako úkol, ale nakonec nezištně chce vrátit jedné stařence hůl a získá tak zpět svoji tvář. Ivánek si také uvědomil, že se zachoval špatně k Nastěnce, proto se ji vydá hledat.

 

Na své cestě se Ivan setkal s Babou Jagou

Na své cestě se Ivan setkal s Babou Jagou

 

Na své cestě potká Babu Jagu, kterou ale přelstí a donutí ji k tomu, aby mu pomohla dostat se za Nastěnkou. Nastěnka se totiž dostává k dědečkovi Mrazíkovi, který ji najde promrzlou v lese. Mrazík ale pozná, že je Nastěnka hodná a milá dívka, tak ji bere k sobě domů. Mrazík má ale berlu mrazilku, která dokáže vše živé zmrazit. Mrazík sice Nastěnku varuje, ale jednou když zapomene berlu doma, objeví se kocourek, za kterým Nastěnka šla a omylem se dotkla berly a zmrzla.

V tom se konečně Ivánek dostává k domu Mrazíka, který už zjistil co se stalo. Oba naříkají nad Nastěnčiným tělem a Ivánek Nastěnku naposledy políbí a Nastěnka náhle procitne. Odměněni od Mrazíka se vydávají zpět domů, ale cestou se ještě musí vypořádat s loupežníky a Babou Jagou, která měla na Ivánka spadeno. Oba ale vyvázli a dojeli až domů, kde na Nastěnku čekal její dobrý otec a zlá macecha, která když viděla, co vše dal Nástěnce Mrazík, poslala Marfušku do lesa.

Jenomže když Mrazík viděl, co je Marfuška zač, obdaroval ji prasaty, které ji přivezly domů a místo truhly plné drahého kamení dostala hejno havranů. Tak se odvděčil Mrazík nafoukané a líné Marfušce. Nakonec si Nastěnka vzala Ivánka a konala se velkolepá svatba, kde všichni jedli, pili a hodovali.

 

Nakonece se konala velkolepá svatba

Nakonec se konala velkolepá svatba

 

Zajímavosti o pohádce Mrazík

Kvůli úsporám se údajně Marfuša, čekající na Mrazíka pod smrkem, místo do jablka zakousla do cibule. Byla totiž mnohem levnější. V rámci úsporných opatření prý byla svatební hostina na konci filmu natřena petrolejem, aby herci neujídali.


Videa k pohádce Mrazík (5)


Mrazík (celá pohádka)

Mrazík je legendární ruská pohádka o pracovité Nastěnce, statečném, ale samolibém Ivanovi a lásce, která si poradí se zlou macechou stejně jako s ...


Mrazík - Vdavky

"Jen co ráno vstane, již v krbu oheň plane", tak těmito slovy chválí zlá macecha svou dceru Marfušu, snažící se jí provdat za nápadníka. Nápadník ...


Mrazík - Baba Jaga

Baba Jaga přiletí do doupě loupěžníků a má pro ně důležitý úkol, který bude náležitě odměněn.

Zobrazit všechna videa (5)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (10)


"Co je? Kdo si to tu se mnou hraje na schovávanou?!"


Marfuša: „Ale Nasťa má hezčí cop!” Macecha: „Tvůj je zato dražší, koupila jsem ho na jarmarku.”


Je ti teplo děvče, teplo krasavice

Zobrazit všechny hlášky (10)

TOPlist