Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Král sokolů

Fandím

84 fanoušků

121.místo

Pohádka Král sokolů z roku 2000 režiséra Václava Vorlíčka nás uvede do prostředí krásné horské přírody a tajů zvířecího světa. Jen málokdo má dar rozumět řeči zvířat, což právě dokáže hrdina filmové pohádky Král sokolů.

 

Tomáš žil spokojeně se svoji rodinou pod hradem Baladora

Tomáš žil spokojeně se svoji rodinou pod hradem Baladora

Děj pohádky Král sokolů

Tomáš vyrůstá se svoji sestrou Agátou, otcem a dědou u koní. Jeho otec je totiž panský kočí hradního pána Baladora. Tomáš žije poklidným životem, ale má jistý dar – rozumí totiž zvířecí řeči. Jeho život ale nabere oprátky ve chvíli, kdy jeho otce zabili vlci. Tomáš s dědou se vydávají za Baladorem, poprosit ho o kousek pole.

Balador má dceru Forminu, o které Tomášovi vyprávěl děda. Formina se narodila ve stejný den jako Tomáš, ale o rok dřív. Tomáš by se s ní rád setkal a zatancoval si s ní v den jejích narozenin. Tomáš se s dědou vydává za Baladorem právě v den Formininých narozenin. Mezitím, co děda odchází pryč se zákeřným a zlým sokolníkem Iverem, Tomáš na nádvoří pomocí myšky pomůže mladíkovi, který je připoután.

 

Formina se měla v den svých narozenin setkat se svým ženichem

Formina se měla v den svých narozenin setkat se svým ženichem


Dozví se, že je potrestán za to, že rozbil džbán. Tomáš se také připlete k muži, který vozí Baladorovi bahno a nešťastnou náhodou spadne do kádě plné bahna ve chvíli, když se splaší kůň. V den svých narozenin má být Formina představena svému budoucímu ženichovi Ostrikovi, který právě přijel na hrad. Splašený kůň si to ale zamíří rovnou před slavící Forminu a jejího budoucího ženicha.

Kůň převrhne káď, z níž vypadne Tomáš, který sebere odvahu a vyzve Forminu k tanci. Společně dovádějí v bahně až do chvíle, kdy zakročí Balador. Díky Formině ale Tomáš není potrestán a navíc dostává kus pole. Za několik dní potká Tomáš v lese Ivera, který na něj pošle nejzuřivějšího Baladorova psa, jenomže Tomáš rozumí zvířatům a pod jeho rukou Perun zkrotl a ze zuřivého psa byl pes krotký jako štěně.

 

Tomáš a Vagan byli obviněni z únosu Ostrika

Tomáš a Vagan byli obviněni z únosu Ostrika


Když se to Balador dozvěděl, chtěl Tomáše potrestat. Tomáš věděl, že se mu za jeho čin Balador bude chtít pomstít a raději utekl z domu. V lese ale potká Vagana – bývalého Baladorova sokolníka. Vagan byl zkušený a dobrý sokolník, ale Iver, jeho protivník, proti němu poštval Baladora a získal tak jeho místo. Vagan se chlapce ujal a stejně jako mladík, kterému Tomáš pomohl z pout, našel u Vagana příbytek.

Vagan cvičí sokoly a jak se ukáže, Tomáš je v tom stejně tak dobrý. Vycvičí tedy sokola, kterého jde Vagan předvést Baladorovi. Než ale Vagan může ukázat, co sokol umí, Iver ho otráví. Mezitím se Tomáš více sbližuje s Forminou. Formina se mu moc líbí, ale Formina bere Tomáše jako dobrého přítele, protože má ráda Ostrika.

Když má ale nadejít den svatby stane se něco neočekávaného. Iver v lese zajme Ostrika, který se vydal na cestu sám a uvězní ho v jeskyni. Iver vezme Ostrikovi ostruhu a podstrčí ji do chalupy Vaganovi, kterého obviní z Ostrikova únosu. Vagan, Tomáš a ostatní mají být odsouzeni k smrti.

 

Tomášovi pomohl král sokolů, kterého obdivoval sám Balador

Tomášovi pomohl král sokolů, kterého obdivoval sám Balador


Formina ale nechce věřit, že by něco takového mohl Tomáš udělat. Tomáš ale neztrácí odvahu a za pomocí myšky a Forminy se dostává z vězení. Vydá se hledat Ostrika. Tomáš na hledání není sám – pomůžeme mu sokol, který na prsou nocí erb – je to totiž král sokolů, kterého si už dlouho Balador přál.

Sokol Tomáše přivede až na místo, kde je Ostrik a Tomáš Ostrika zachrání. Přijíždějí právě v čas. Balador se rozzlobí na soudce, který neprávem odsoudil vězně bez patřičných důkazů a Vagana osvobodil a jmenoval ho navíc vrchním sokolníkem a všem se také omluvil.

 


Videa k pohádce Král sokolů (1)


Král sokolů (ukázka)

Král sokolů je pohádka, která výpráví o čtrnáctiletém chlapci jménem Tomáš, který žije pod hradem mocného pána Baladora, se svým otcem, panským ...

Zobrazit všechna videa (1)

Písničky k pohádce Král sokolů (0)


Přidej písničku

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku Král sokolů ostatním
TOPlist