Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Jak se budí princezny

Fandím

890 fanoušků

9.místo

Filmová pohádka Jak se budí princezny z roku 1977 režiséra Václava Vorlíčka byla natočena na motivy známé a oblíbené pohádky Šípková Růženka. Tato pohádka je však oproti klasické předloze pozměněna. Růženčin osud nepředpoví sudičky, ale zlá setra královny. Království s princeznou neusne na celých sto let, ale na dobu poněkud kratší. Pohádkový příběh zůstal stejný, láska a statečnost prince dokáže zlomit kletbu a zachránit princeznu i celé království.

 

Svoji jedinou dceru Růženku milovali král s královnou nade vše

Svoji jedinou dceru Růženku milovali král s královnou nade vše


 

Děj pohádky Jak se budí princezny

Melánie, sestra královny Růžového království, se nemůže smířit s tím, že si král Dalimil za manželku vybral její sestru a ne ji. Proto, když královna s králem vezou novorozenou dcerku ukázat Melánii, vysloví kletbu, podle které se princezna v sedmnácti letech píchne do prstu, upadne do věčného spánku a spolu s ní i celé království.

Oba rodiče se této kletby zaleknou a neutěší je ani slova Melániiny služebné, která jim řekne, že láska vše napraví. Od té chvíle je celé království zbaveno všeho ostrého. Růže ze zahrady zmizely, ježky museli poddaní posbírat a všichni sledovali princeznu na každém kroku. Východisko viděli královští rodiče ve sňatku princezny s princem Jiřím, následníkem trůnu v Půlnočním království.

Princ se svým mladším bratrem Jaroslavem a rodiči přijíždí na zámek, aby se zasnoubil s princeznou Růženkou. Princ je však samolibý ješita, kterého jeho rodina již po léta utvrzuje o jeho výjimečných schopnostech. Jaroslav je nucen ve všech zápasech nechat svého bratra Jiřího vyhrávat. Jiří chtěl Růžence dokázat svoji odvahu a mužnost zápasem s medvědem.

 

Růženka měla být zasnoubena s nafoukaným princem Jiřím

Růženka měla být zasnoubena s nafoukaným princem Jiřím

 

Jeho sluha Matěj byl na princovy vrtochy již zvyklý, ale nebavilo ho neustále předstírat medvěda. Matěj byl totiž navlečen do medvědí kůže a bojoval s princem místo pravého medvěda. Princezna Růženka nebyla hloupá a tuto lest odhalila. Proto princi dala před zápasem svoji dýku. Jaroslav se o Matěje bál a byl velmi rozpačitý, čehož si Růženka všimla a prozradila mu, že dýka má čepel z vosku.

Růžence se mnohem víc líbil mladší Jaroslav, proto nakonec z celých námluv Růženky a Jiřího sejde. Den Růženčiných narozenin se blíží a celé království je na nohou. Vše ostré je odstraněno, jen aby se princezna nemohla o nic píchnout. Zlá Melánie však princeznu vláká do věže, kde leží kytice růží. Růženka takovou kytici nikdy neviděla, ale když ji vezme do rukou, píchne se o trn a usne.

Spolu s princeznou usne celé království s výjimkou poddaného Jakuba, který byl za hranicemi království. Zámek zaroste růžovými keři. Jakub se vrací domů a zjišťuje, co se stalo. Celá jeho rodina spí, proto se rozhodne hledat pomoc v Půlnočním království, kde se s pomocí sluhy Matěje snaží dostat k princi Jaroslavovi. Je však zadržen a vyslechnut před celou královskou rodinou.

 

Mladší bratr Jiřího Jaroslav se do Růženky zamiloval

Mladší bratr Jiřího Jaroslav se do Růženky zamiloval

 

Král Vendelín Jaroslavovi, který chce Růženku ze zakletí vysvobodit, udělí domácí vězení. Princ se ale nenechá odradit a s pomocí Matěje odjíždí zachránit svoji milovanou Růženku. Jaroslav si musel prosekat cestu mezi růžemi, aby se dostal k věži, kde princezna usnula. Když se k ní princ dostal, políbil Růženku, která se rázem probudila a s ní i celé království. Zlá Melánie byla nakonec z království vyhnána.  

Kde se pohádka Jak se budí princezny natáčela?

Pohádka se natáčela hned na několika hradech. Na hradě Pernštejn, Roštejn a na hradě Orlík nad Humpolcem, který figuroval v pohádce Jak se budí princezny jako zřícenina, kde bydlela závistivá teta Melánie.


Videa k pohádce Jak se budí princezny (2)


Jak se budí princezny (celá pohádka)

Pohádka vypráví krásný příběh o princezně Růžence, které zlá teta Melénie předpoví, že se píchne do prstu a díky tomu usne a s ní usne i celé ...


Jak se budí princezny - Choroby

Princ Jiří vykládá princezně Růžence o všech chorobách, které překonal a které z něj udělali opravdového muže.

Zobrazit všechna videa (2)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (1)


Matěj: „Hej, osobo, počkej! Jak to, že tady nespíš?!”

Zobrazit všechny hlášky (1)

Vaše názory

Sdělte svůj názor na pohádku Jak se budí princezny ostatním
 • 10.12. | 18:36 mishishe

  škoda že tu není postava sluhy Matěje :-( - Vladimíra menšíka , byl skvělý .-) :-)
 • 28.08. | 18:31 šokolík22

  super gvvvvvv
 • 19.10. | 20:23 leník10

  Menšík k nezaplacení
  • 27.07. | 12:32 Vohnice

   je to opravdu škoda, že tu není Matěj, ty jeho hlášky byly úžasný :-)
TOPlist