Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

Honza málem králem

Fandím

163 fanoušků

54.místo

Pohádka Honza málem králem režiséra Bořivoje Zemana byla natočena v roce 1977. Ovšem Honza, hlavní hrdina pohádky nebyl ani hloupý ani líný, jak je v některých pohádkách líčen, ale naopak chytrý a veselý mládenec, který má rád dobré lidi a nesnáší nespravedlnost.

 

Honza netouží po princezně, ale po obyčejném štěstí

Honza netouží po princezně, ale po obyčejném štěstí

Děj pohádky Honza málem králem

Honza se na přání své matky vydává do světa, kde má poznat, jak to ve světě chodí. Jediné z čeho má Honza obavu je, aby poznal dobré a špatné lidi. Honza ale není hloupý, jak to v některých pohádkách bývá, ale naopak má za ušima, což se projeví hned na počátku jeho cesty. Potká se totiž s chudým pocestným, kterému ale nemá co nabídnout, tak jdou spolu cestou, kde potkají lakomou trhovkyni, která jim nedobrovolně dá pečínky.

Honza totiž předstírá hluchého a pocestný němého. Díky této lsti Honza dokáže nasytit pocestného a potrestat tak lakomou trhovkyni. Honza se při své cestě dostává do města, kde potká Marjánku- děvečku ze statku. Zde se také Honza dozvídá o princezně, která už přes deset let nepromluvila a tomu, kdo jí opět navrátí jazyk, dá král půl království a princeznu.

Honza si myslí, že to dokáže. Před vykonáním tohoto činu ho ale varuje Smrtka, kterou princezna vyhnala z hradu a od té doby nepromluvila. Honza také pomohl Marjánce zbavit se otravného bubeníka ze zámku, který si na ni myslel. Honza se společně s Marjánkou vydává na statek, kde pracuje a sám zde začne pracovat jako čeledín, protože se mu Marjánka moc líbí. Honza nakonec vyzraje za pomoci pocestného i nad lakomým statkářem. Při práci na poli zastihnou Honzu královští vojáci s bubeníkem, kteří chtějí Honzu potrestat za to, že vztáhl ruku na královského bubeníka.

 

Honza byl zajat za to, že vztáhl ruku na královského bubeníka

Honza byl zajat za to, že vztáhl ruku na královského bubeníka

 

Honza se tedy s nimi vydává na hrad, kde se chce se setkat s princeznou. Nakonec vyžene statkář i Marjánku, která cítí vinu za to, že Honzu odvedli. Honza ale vojákům uteče a na cestě se setkává s kmotřičkou Smrtkou, lakomým hospodským, línými sedláky, ale také s hodným a dobrosrdečným kovářem a jeho dcerkou Aničkou, kterou zachránil ze spárů a z ďábelských lektvarů Smrtky. Za to se mu Smrtka pomstí a prozrazuje vojákům, kde se Honza skrývá.

Honza je tedy zajat a má za úkol, aby princezna promluvila, což se mu ale nepovede a má být za úplňku popraven, přesně tak, jak mu prorokovala Smrtka. Ovšem Honza měl ještě poslední přání. Honza si přehnul princeznu přes koleno a pěkně ji vyplatil. V tu rána začala princezna křičet, z čehož měl pan král velkou radost. Honza má být odměněn, ale protože nechce ani království ani princeznu, tak dostává loupežnickou truhlu, která je plná zlaťáků a pořádnou kobylu místo princezny. Honza se pak vydává na cestu domů, kde už na něj čeká maminka, ale hlavně jeho milovaná Marjánka.

 

Honza nakonec princeznu vyléčil

Honza princeznu po zásluze pěkně vyplatil


Videa k pohádce Honza málem králem (4)


Honza málem králem (celá pohádka)

Krásná pohádka Honza málem králem byla natočena v roce 1977. Vypráví o Honzovi, který si umí poradit nejen s loupežníky a němou princeznou, ale také ...


Honza málem králem - Poklad

Honza má skutečně pod čepicí. Podívejte se jak převezl dva vozky, aby odstranili z cesty velké balvany.


Honza málem králem - Dobračka

Honza svými triky oklame velice lakotnou ženu a lehce si tak přijde na kus dobrého masa.

Zobrazit všechna videa (4)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (3)


„Spoutejte ho! Zničte ho! Nekňubové! To si odneseš, jau!”


Hostinský: „Kmotřičko, jak se ti odvděčím? Byli by mě úplně vyjedli, nenažranci. Jez! Jez a pij, co hrdlo ráčí!”


Velitel vojáků: „Dáme-li se vlevo, zahne Honza vpravo. Dáme-li se vpravo, zahne...”

Zobrazit všechny hlášky (3)

TOPlist