Pohádky Zábava Uživatelé Soutěže

A co ten ruksak, králi?

Fandím

43 fanoušků

227.místo

„… ty jsi tak mizerný šašek, že nedokážeš vymyslet větší šaškovinu než Jeho výsost,“ říká rádce šaškovi v české pohádce z roku 1985 režiséra Vladimíra Karlíka. Po těchto slovech je všem jasné, jaký král asi bude. Většina králů z pohádek je moudrá a spravedlivá, ovšem v pohádce A co ten ruksak králi je tomu právě naopak. Zde je šašek chytřejší a bystřejší než samotný král.

 

Šašek má v pohádce více starostí než samotný pan král.

Děj pohádky A co ten ruksak králi

Král Hubert II. je hlupák. Myslí si, že král může všechno a sám ví vše nejlépe. Jeho hloupost se projeví při mnoha činnostech, ale především při soudním sporu mezi dvěma bratry- Matějem a Vinckem. Jejich otec zemřel a Matěj všechen majetek ukryl, aby se s bratrem nemusel dělit. Přitom ho ale viděli svědci. A jak tento spor vyřešil Hubert? Nechal oba bratry potěžkat a toho těžšího, ale nevinného Matěje, nechal uvěznit z důvodu, že je těžší, protože ho tíží svědomí.

Všichni věděli, že král je hlupák, ale jednou to byl král a ten se musí poslouchat. Jednoho dne na královský dvůr přijíždí posel, který předává královi oznámení o svatbě prince Tomáše s princeznou Terezkou. Král chce také nevěstu, a proto chce od posla vědět, jak se taková princezna získává. Posel společně se šaškem vymýšlí, co králi říct a inspirací je jim vtip, který vyprávěl kat. Posel tedy řekne králi, že stačí mít sbírku motýlů, ukázat ji princezně a ta se stane jeho ženou. To se králi náramně libí a se svoji družinou se vydává na lov motýlů.

V lese král loví motýly puškou, což se donese kouzelnému dědečkovi, který se vydává za králem. Král dědečkovi říká, proč chce ulovit motýly a ten mu slibuje, že mu k nevěstě pomůže a dává králi kouzelný ruksak, který ovšem nesmí sundat. Král si ruksak nasadí a v tu ránu je moudrý. Všichni na zámku jsou královou náhlou změnou zaskočeni a přemýšlí, co v ruksaku má. Král se rozhodne uspořádat bál, kam chce pozvat také princeznu Veroniku. Mezitím se v království nosí nová móda – ruksak, což ale způsobí velký chaos, proto je nošení ruksaku ponecháno pouze králi.

Na bál přijíždí moudrá a skromná princezna Veronika, ale také namyšlená princezna Ludmila, která na králi vyzvídá, co má v ruksaku. Král jí připadá směšný, což mu také řekne. Král je z toho nešťastný, protože se obává toho, aby nepřipadal směšný také princezně Veronice, proto si posteskne na adresu kouzelného dědečka. V tu ránu se dědeček objevuje a zase čaruje. Vyčaruje králi prstýnky, které chce dát král Veronice na důkaz lásky. Král si je chce dát do batohu a v tu chvíli se z něj stává stejný hlupák, jakým byl na začátku.

Král chce po dědečkovi vyčarovat více a více peněz, které potom všem ukazuje, aby konečně všichni věděli, co má v batohu. Jenomže takového krále Veronika nechce a z hradu odchází. Král si uvědomuje, co udělal a chce vyměnit zlato zpět na moudrost. Vydává se tedy do lesa, kde potkává šaška, ze kterého se stal mudrc. Chce po něm, aby mu moudra namluvil do ruksaku a nabízí mu za to zlato. Šašek mu ale dá místo slov řadu knih a říká mu, že moudrost musí mít v hlavě a ne v ruksaku. Král se tedy vrací na hrad s plným ruksakem knih a začíná je číst a studovat. Za nějaký čas má princezna Veronika svátek a král jí píše verše. Veronice se verše moc líbily a králi odpustila.

Pohádka A co ten ruksak králi s výborným hereckým obsazením není pouze vtipným příběhem o hloupém králi, ale je také poučná. Na konci pohádky říká kouzelný dědeček, že batohy plné moudrosti můžeme vidět každý den u dětí, které jdou do školy a zatím si moudrost nosí v ruksaku „tu moudrost, kterou budou potřebovat pro život…“


Videa k pohádce A co ten ruksak, králi? (6)


A co ten ruksak, králi? (celá pohádka)

Pohádka A co ten ruksak, králi? vypráví o králi Hubertovi, který moc chytrosti nepobral. To by však nebyla pohádka, aby král k chytrosti nějak ...


A co ten ruksak, králi? - báseň

Král Hubert napsal báseň pro princeznu Veroniku.


A co ten ruksak, králi? - nenasytný král

V pohádce A co ten ruksak, králi? bude nenasytný král chtít víc a víc bohatství. ...

Zobrazit všechna videa (6)

Písničky k pohádce A co ten ruksak, králi? (1)


Zobrazit všechny písničky (1)

Tapety (0)


Přidej tapetu

Omalovánky (0)


Přidej omalovánku

Hlášky (0)


Přidej hlášku

TOPlist